Stadsmiljönämnd

Stadsmiljönämnden svarar för den övergripande utvecklingen av stadsstrukturen och miljön i Vanda. Nämnden behandlar bland annat planläggningsärenden, principiella riktlinjer som gäller utvecklingen av stadsstrukturen samt frågor angående miljöansvar och resurssmarthet.

Ordförande

puheenjohtaja
Aura Anssi, Kaupunginvaltuutettu, kok.
Säteritilankatu 4 C 36, 01520 Vantaa

anssi.aura@vantaa.fi

Vice ordförande

varapuheenjohtaja
Eklund Tarja, Leipomotyöntekijä, sd.
Vantaa
+358 40 827 7867
tarja.eklund@vantaa.fi

Medlemmar

jäsen
Ahokas Siri, luokanopettaja (KM), ympäristökasvattaja, varhais, kok.

+358 50 346 7551
siri.ahokas@vantaa.fi
jäsen
Erkkilä Minna, Sourcing & Contract manager, kok.
Viisaritie 3 d 1, 01640 Vantaa

minna.erkkila@vantaa.fi
jäsen
Hartikainen Janne, Diplomi-insinööri, ps.
01360 Vantaa

janne.hartikainen@vantaa.fi
jäsen
Haverinen Soili, Teologi, kd.
Herttuantie 3 C 50, 01520 Vantaa
+358 50 356 1165
soili.haverinen@vantaa.fi
jäsen
Iivarinen Oskari, Kaupunginvaltuutettu, liikennetutkija, DI, kok.


oskari.iivarinen@vantaa.fi
jäsen
Jääskeläinen Jari, luottamusmies, vas.
01420 Vantaa

jari.jaaskelainen@vantaa.fi
jäsen
Karhu Suvi, ps.


suvi.karhu@vantaa.fi
jäsen
Kostilainen Anniina, Metsänhoitaja, vihr.
Lähettilääntie 7 A 12, 01520 Vantaa
+358 44 584 0164
anniina.kostilainen@vantaa.fi
jäsen
Merelä Mikko, Yrittäjä, Kirvesmies, sd.
Ongenkoukku 1, 01490 Vantaa
+358 400 468 255
mikko.merela@vantaa.fi
jäsen
Mutanen Tuomas, vihr.
Kolmikallionrinne 4 N27, 01710 Vantaa

tuomas.mutanen@vantaa.fi
jäsen
Rahkala Ville, Koneasentaja, sd.
01600 Vantaa

ville.rahkala@vantaa.fi
jäsen
Suni Antti, Controller, Liike Nyt
Murtopakantie 14 B 5, 01730 Vantaa

antti.suni@vantaa.fi
jäsen
Tamminen Ida, sd.


ida.tamminen@vantaa.fi
jäsen
Virkamäki Pekka, ps.


pekka.virkamaki@vantaa.fi
jäsen
Åstrand Stefan, r.


stefan.astrand@vantaa.fi

Ersättare

varajäsen
Atzmon Maiju, sd.


maiju.atzmon@vantaa.fi
varajäsen
Axberg Jan, kd.


jan.axberg@vantaa.fi
varajäsen
Björkell Alex, r.


alex.bjorkell@vantaa.fi
varajäsen
Forsberg Magnus, sd.
Lähdepuistontie 20.E.24, 01230 Vantaa

magnus.forsberg@vantaa.fi
varajäsen
Friman Milla, sd.


milla.friman@vantaa.fi
varajäsen
Garchi Camilla, kok.


camilla.garchi@vantaa.fi
varajäsen
Hakala Jaakko, Eläkeläinen , sd.
kyläkaskentie 2c29, 01200 vantaa

jaakko.hakala@vantaa.fi
varajäsen
Isberg Jeppe, Yrittäjä, ps.
Aurinkotie 8, 01760 Vantaa

jeppe.isberg@vantaa.fi
varajäsen
Karhunen Anneli, kok.


anneli.karhunen@vantaa.fi
varajäsen
Kotila Pirkko, Toimittaja, VTM, vas.


pirkko.kotila@vantaa.fi
varajäsen
Liinakoski Eija, yrittäjä, ps.
Vantaa

eija.liinakoski@vantaa.fi
varajäsen
Linnakangas Jaakko, kok.


jaakko.linnakangas@vantaa.fi
varajäsen
Manninen Aleksi, vihr.


aleksi.manninen@vantaa.fi
varajäsen
Nevala Jukka, kok.


jukka.nevala@vantaa.fi
varajäsen
Pesonen Petrus, ps.

+358 400 629 680
petrus.pesonen@vantaa.fi
varajäsen
Rautavaara Maija, Kaupunginvaltuutettu, vihr.
01600 Vantaa
+358 50 330 2636
maija.rautavaara@vantaa.fi
varajäsen
Seppälä Petri, DI, Liike Nyt


petri.seppala@vantaa.fi

Stadsstyrelsens representant

Kaira Lauri

Ersättare för stadsstyrelsens representant

Niemelä Arja

Ungdomsfullmäktiges representanter:

Egentlig representant

Hakam Hamadon
hakam.hamadon@gmail.com

Vicemedlem
Roosa Routarinne
roosarou@gmail.com

Nyheter

Twitter