Nämnden för fostran och lärande

Nämnden för fostran och lärande svarar för att organisera och utveckla småbarnspedagogiken och förskoleundervisningen, hemvårdsstödet och stödet för privat vård av barn, den grundläggande utbildningen samt gymnasie- och yrkesutbildningen. Nämnden svarar för att utveckla verksamhetsområdet för fostran och lärande och organisera tjänsterna så att de ger resultat på ett sådant vis, att invånarna och brukarna bereds möjlighet att delta i planeringen och utvecklingen av tjänsterna. Utöver detta ansvarar nämnden för uppföljningen och utvärderingen av tjänsternas verkningar.

Ordförande

puheenjohtaja
Lehmuskallio Paula, sairaanhoitaja, kok.
Kuusikkotie18 A, 01380 Vantaa
+358 40 510 2286
paula.lehmuskallio@vantaa.fi

Vice ordförande

varapuheenjohtaja
al-Taee Hussein, sd.


hussein.al-taee@vantaa.fi

Medlemmar

jäsen
Bibani Gashaw, vas.


gashaw.bibani@vantaa.fi
jäsen
Happonen Aapo, YTM, Te-asiantuntija, ps.
01280 Vantaa

aapo.happonen@vantaa.fi
jäsen
Kaiju Susanna, kok.


susanna.kaiju@vantaa.fi
jäsen
Phull Manav, kok.


manav.phull@vantaa.fi
jäsen
Rehnström Kristian, DI, r.

+358 50 453 4271
kristian.rehnstrom@vantaa.fi
jäsen
Rämö Eve, Sosiaaliohjaaja, vihr.


eve.ramo@vantaa.fi
jäsen
Räsänen Minna, tiedottaja, sd.
Ruskeasanta, Vantaa
+358 400 891 983
minna.rasanen.lh@vantaa.fi
jäsen
Saarinen Tanja, ps.


tanja.saarinen@vantaa.fi
jäsen
Saini Gurmann, vihr.


gurmann.saini@vantaa.fi
jäsen
Sainio Jari, tonttiasiamies, sd.
Terhitie 20 A1, 01350 VANTAA
+358 400 419 676
jari.sainio@vantaa.fi
jäsen
Stirkkinen Matilda, sd.


matilda.stirkkinen@vantaa.fi
jäsen
Tikkanen Eeva, kesk.


eeva.tikkanen@vantaa.fi
jäsen
Veltheim Erika, YTM, ps.


erika.veltheim@vantaa.fi

Ersättare

varajäsen
Altug Oona, kok.


oona.altug@vantaa.fi
varajäsen
Demiri Funda, Lähihoitaja, vas.

+358 45 152 0540
funda.demiri@vantaa.fi
varajäsen
el Issaoui Naima, sd.


naima.elissaoui@vantaa.fi
varajäsen
Hakanen Tero, Senior Consultant, sd.


tero.hakanen@vantaa.fi
varajäsen
Halonen Solveig, r.
Kungsbacksvägen 118, 01260 Vanda

solveig.halonen@vantaa.fi
varajäsen
Heinonen Risto, sd.


risto.heinonen@vantaa.fi
varajäsen
Järvinen Jussi, kesk.


jussi.jarvinen@vantaa.fi
varajäsen
Kallionpää Petri, apulaisrehtori, kok.
Vestrantie 19, 01750 VANTAA

petri.kallionpaa@vantaa.fi
varajäsen
Karpin Tiia, Lehtori, FM, kok.


tiia.karpin@vantaa.fi
varajäsen
Kivistö Annette, markkinointi assistentti, ps.
Hukanpolku 4 B 2, 01450 Vantaa

annette.kivisto@vantaa.fi
varajäsen
Lihavainen Antti, ps.
01700

antti.lihavainen@vantaa.fi
varajäsen
Majanto Annukka, vihr.


annukka.majanto@vantaa.fi
varajäsen
Mäkipernaa Aki, ps.


aki.makipernaa@vantaa.fi
varajäsen
Viljasalo Päivi, sd.


paivi.viljasalo@vantaa.fi
varajäsen
Vähälä Markus, vihr.


markus.vahala@vantaa.fi

Stadstyrelsens representant

Pentti Puoskari (ersättare Jouko Jääskeläinen)

Ungdomsfullmäktiges representant

Aapo Pälviä (ersättare Santeri Parkkonen)

Nyheter

Twitter